Zdravotnické systémy
Osnova sekce
-
Zdravotnickéj systémy
Zdravotnické systémy lze z hlediska organizace a formy financování poskytované zdravotní péče rozdělit do následujících hlavních skupin:
Národní zdravotní služba (Velká Británie)
Systém veřejného zdravotního pojištění, který má dvě základní formy :
Systém s jedinou zdravotní pojišťovnou (např. Maďarsko)
Systém s více zdravotními pojišťovnami (např. ČR, SRN, Slovensko)
Tržní systém (USA)
Systém veřejného zdravotního pojištění, který byl v České republice zaveden od roku 1992, je hlavním zdrojem financování poskytované zdravotní péče. Od roku 1992 vznikla v ČR zvláštním zákonem jediná zdravotní pojišťovna - Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (dále jen VZP) a v roce následujícím byly vytvořeny legislativní podmínky pro vznik dalších zdravotních pojišťoven. Tímto byla ukončena diskuse o formě systému zdravotního pojištění a byl zvolen systém s více zdravotními pojišťovnami, který v ČR funguje do současnosti.
Základní principy veřejného zdravotního pojištění (v.z.p.)
Systém zdravotního pojištění má dvě základní formy:
- Povinné veřejné zdravotní pojištění
- Dobrovolné komerční pojištění – smluvní pojištění
Zdravotní péče je v ČR poskytována převážně na základě povinného veřejného zdravotního pojištění. Smluvní zdravotní pojištění je jen doplňkovou formou.
Právní nárok na veřejné zdravotní pojištění vzniká ze zákona všem, kdo mají v ČR trvalý pobyt a dále těm, kteří zde sice trvalý pobyt nemají, ale jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území ČR. Ti, kdo nesplňují podmínky účasti na veřejném zdravotním pojištění, mohou uzavřít smluvní zdravotní pojištění. Jedná se zejména o cizince s dlouhodobým pobytem na území ČR. Významné rozdíly veřejného a smluvního zdravotního pojištění jsou:
➢ v rozsahu zdravotní péče kryté veřejným a smluvním zdravotním pojištěním
➢ v podmínkách vzniku, zániku a trvání těchto typů pojištění