· Sledování metod při jejich rozdělení z jednotného příjmu na koncová pracoviště, přepínání mezi provozními bloky.
· Vytvoření individuálního pracovního listu pro zvolenou skupinu metod.
· Hromadný zápis výsledků z pracovního listu do příslušných žádanek.
Ve většině laboratoří jsou vzorky přijímány centralizovaně a zapisovány do žádanek v OpenLIMS bez ohledu na typ požadavku. Pracoviště (a také blok v OpenLIMS) ve kterém se žádanky zadávají, bývá označeno jako „Centrální příjem“. Požadavky ze žádanky zapsané v tomto bloku se automaticky rozdělují na koncová pracoviště (bloky), ve kterých pak probíhá vlastní měření.
Po zadání žádanek lze v koncovém bloku vygenerovat seznam vzorků, které obsahují určitou metodu (či skupinu metod) a podle tohoto seznamu se pak provádí měření. Seznamu se říká Pracovní list a je velmi často používán u ručně měřených metod (např. glykemie).
Při měření vzorků se výsledky zapisují do pracovního listu a po ukončení měření lze výsledky hromadně zadat do OpenLIMS bez nutnosti otevření jednotlivých žádanek.
Další cvičení bude navazovat výkladem automatického měření vzorků založeného na komunikaci s analyzátory.
1) Zadání nové žádanky do bloku Centrální Příjem. Žádanka by měla obsahovat různé požadavky pro více pracovišť (např. *KO, *MIN, 91 GLU, 270-299 Moče, …). Po uložení žádanky je automaticky proveden rozpad požadavků do koncových bloků – lze sledovat přes ikonu . V této obrazovce na levé straně zvolíme koncovou žádanku (podle zkratky poznáme blok) a vpravo se zobrazí metody, které do ní přešly.
2) Změna koncového bloku a dohledání rozpadlé žádanky. Provozní blok se mění na spodní liště druhým tlačítkem zleva. Pokud je blok měněn z otevřené žádanky centrálního příjmu, v nově zvoleném bloku bude nalezena odpovídající žádanka. Pokud je třeba najít jiné číslo žádanky, nebo žádanku z jiného dne, použijte ikonu , nebo klávesovou zkratku F2 (skok).
3) Tisk Pracovního listu (PL) – v koncovém bloku (do kterého se rozpadly požadavky) zvolte „Výsledky po metodách“ pomocí ikony . Zvolené metody zadejte v zobrazeném okně do pole „Metoda“. Zadávání metod respektuje stejná pravidla, která platí pro zadávání požadavků do žádanky. Dalšími parametry lze filtrovat žádanky podle jejich vlastností.
Po potvrzení „OK“ se zobrazí tabulka pracovního listu, ve které každé žádance odpovídá jeden řádek a prázdnému poli požadovaná metoda.
Tisk pracovního listu na tiskárnu lze provést návratem na parametry funkce „Výsledky po metodách“ tlačítkem „Parametry“ a v nich vybrat do pole „Pracovní list“ předdefinovanou předlohu – tím se zpřístupní pole „Tisk“ a zobrazenou sestavu lze poslat na tiskárnu.
4) Vkládání výsledků zpracovních listů do VPM – probíhá ve stejné obrazovce jako výše popsané sestavení pracovního listu. Po výběru metod a parametrů filtrujících žádanky (doporučen filtr „Pouze nezadané“) se ve stejném pořadí žádanek (jako jsou na pracovním listu) zadávají výsledky, popř. textové komentáře.
Doplňující informace:
· V žádance koncového bloku jsou implicitně vidět pouze metody do tohoto bloku přiřazené. Pokud chce uživatel v koncovém bloku vidět všechny metody dané centrální žádanky, vyplní v žádance zatržítko „Celý CP“
· Plný tisk pracovního listu (PL) – Výše uvedený tisk pracovního listu je jednoduchou variantou tisku individuálního. Standardní pracovní listy se tisknou v samostatném okně pod ikonou v pracovišti „Ruční metody“. Kromě přehledu již vytvořených pracovních listů máme v tomto okně možnost založit nový pracovní list - ikona a zde použít jeden z individuálních pracovních listů (lze zadat své vlastní metody), nebo pracovní list předdefinovaný – např. Minerály.