·Rychlá orientace v Registru pacientů, hledání výsledků konkrétního pacienta.
·Osvojení práce s kumulativním nálezem.
·Orientace v denním seznamu pacientů a zjištění aktuálního stavu vybrané žádanky.
Mezi časté činnosti laborantek v provozu patří dohledávání výsledků pacientů na základě telefonické žádosti Žadatele o výsledek požadovaného vyšetření. Výsledky pacienta mohou být již archivovány, nebo se žádanka stále ještě nachází mezi rozpracovanými v denním seznamu. V OpenLIMS je možné dohledat oba typy žádanek i s hotovými výsledky v registru pacientů (RP) a na něm napojeném kumulativním nálezu (KN). Pokud ještě není žádanka kompletní, zůstává až do jejího dokončení v Denním seznamu (DS), ze kterého lze zjistit stav, ve kterém se žádanka nachází a co chybí k jejímu dokončení.
Součástí kompletace žádanky je její potvrzení odpovědnou osobou před finálním uvolněním výsledků. Tímto tématem se bude zabývat následující lekci.
1) Registr pacientů je přístupný z menu „Provoz“, přes ikonu , nebo přes Hot-key F7.
Po otevření tohoto okna je možné začít ihned psát rodné číslo (zobrazí se ve spodním poli) a seznam se začíná ihned řadit – je to nejrychlejší cesta k dohledání pacienta. Celý seznam lze dále řadit i filtrovat podle většiny položek.
2) V RP lze editovat většinu údajů o pacientovi – ikona Do RP se automaticky přenášejí údaje z každé nově vytvořené identifikace v žádance i změny již uloženého pacienta. Ze zadaného jména se automaticky rozpozná jméno, příjmení a titul, z rodného čísla se pak doplní pohlaví, věk pacienta a jeho typ (rodné číslo, typ pojistky, zvíře, krevní konzerva, …). Vše lze vyzkoušet na nově zadané identifikaci do žádanky.
Doplňkové údaje (pojišťovna, plátce, diagnózy, oddělení, lékař) se mění podle poslední zadané žádanky a je možné nastavit jejich doplňování do nové žádanky tohoto pacienta.
Klíčovou položkou v tomto seznamu je rodné číslo pacienta – při jeho změně na číslo již existující v databázi dojde ke spojení obou pacientů do jednoho (zůstávají vlastnosti správného R.Č.). Tímto krokem dojde k nevratnému spojení jejich žádanek. V laboratořích k tomu nejčastěji dochází při opravě chybně zadaných r. č., nebo při změně generovaného r. č. na číslo korektní (např. u novorozenců).
3) Dvojklikem (nebo klávesou Enter, nebo ikonou ) na vybraném pacientovi se z RP dostaneme do jeho kumulativního nálezu (KN), což je přehled všech událostí (žádanek) a výsledků, které jsou pro tohoto pacienta uloženy v databázi. KN je stručný, přehledný a nejčastěji využívaný zdroj informací o výsledcích pacienta a kromě RP je přímo přístupný i ze žádanky či denního seznamu (shodná ikona).
V kumulativním nálezu jsou řazeny metody podle zvolené funkční skupiny (do nich se seskupují metody spolu související pro logické zobrazení a tisk) a kromě výsledků metod lze ikonami v záhlaví aktivovat doplňkové funkce k událostem (zobrazení mema , textů, okamžitý tisk, či export, graf historie zvolené metody, …). Přítomnost textů, mem a poznámek je v rámci události označen v jejím záhlaví, resp. přímo u okomentované metody symbolem lístku.
4) Ze základní obrazovky RP lze přes ikonu zobrazit seznam všech jednotlivých žádanek tohoto pacienta. Zde je možné (s příslušnými právy) editovat již archivované výsledky a detaily žádanky, převést ukončenou žádanku zpět do denního seznamu k doplnění, nebo sledovat její historii.
5) Denní seznam (DS) je přehledová tabulka rozpracovaných žádanek pro zvolený blok, příp. pro skupinu bloků:
V DS odpovídá každý řádek jedné žádance. Pro každou žádanku jsou zde uvedeny základní údaje z její identifikační části (číslo, blok, datum odběru, údaje o pacientovi, žadateli, diagnóze a pojišťovně) a výčet check-boxů, které informují o stavu žádanky:
Dvoustavové položky - nabývají dvou hodnot – Ano/Ne
S - Statim – informuje o urgentnosti požadavků (Rutina/Statim), statimové žádanky mají navíc červené datum a čas odběru.
M- Parametr je nastaven, pokud žádanka obsahuje metody (je zadán alespoň 1 požadavek)
O - Parametr je nastaven, pokud žádanka obsahuje metody odeslané do analyzátoru
N- Parametr je nastaven, pokud se na žádance vyskytují nepotvrzené metody z analyzátoru
V- Parametr je nastaven, pokud jsou na žádance ke všem požadavkům zadány výsledky.
C- Parametr je nastaven, pokud žádanka vznikla rozpadem z centrálního příjmu
K - Parametr je nastaven, pokud na žádance bylo zadáno alespoň 1 další oddělení (a lékař) do položky „Kopie“
F - Parametr je nastaven, pokud při rozpadu centrální žádanky byla tato žádanka vytvořena jako fiktivní
O - Označený pacient – pacient označený pro kontrolu výsledků
V - Validní identifikace – celá identifikace pacienta byla validována registrem MZ
S - Validní jméno – jméno pacienta bylo validováno registrem MZ
N - Výsledky z této žádanky (nebo alespoň jejich část již byly telefonicky nahlášeny žadateli
Více stavové položky - nabývají více stavů, podle povahy jednotlivých položek
P -Potvrzení laborantkou
1 - Potvrzení lékařem 1 (chemik, lékař)
2- Potvrzení lékařem 2 (lékař, primář)
T- Vytištěno - Informace o tisku evidenčního čísla na výsledkový list. Značka tisku se nastavuje pouze v případě systémového tisku NU. Při individuálním tisku, při tisku z denního seznamu nebo z registru pacientů není indikace nastavována.
E- Exportováno - Parametr indikuje, zda evidenční číslo bylo exportováno.
Výše popsaným stavům odpovídá také barevné označení žádanek, které usnadňuje orientaci při potvrzování a kompletaci žádanek:
Bílá - Žádanka s nekompletními výsledky nebo nepotvrzená
Žlutá - Potvrzeno laborantkou. Tato barva se v DS vyskytne pouze v případě, že je požadovaná některá z kontrola výsledků.
Červená - Žádanka neprošla automatickou kontrolou výsledků, je vyžadováno ruční potvrzení
Zelená - Žádanka potvrzená nejvyšší definovanou úrovní kontroly výsledků
Fialová - Vytištěná žádanka
Modrá - Exportovaná žádanka
6) Z DS lze přímo zobrazit vlastní žádanku (ikona ), nebo kumulativní nález (ikona ). Ostatní ikony v liště slouží k potvrzování a následnému tisku a exportu žádanky, kterým je věnováno následující cvičení.