·Zadávání požadavků na vyšetření (metod) do žádanky.
·Ruční zadávání číselných a textových výsledků do žádanky.
·Zadávání textových komentářů k jednotlivým výsledkům.
Zadávání žádanky probíhá při vstupu vzorků do laboratoře. Vzorky (materiály) vstupují do laboratoře společně s průvodkou, která obsahuje základní údaje o pacientovi, žadateli, plátci požadavků a obsahuje seznam požadovaných vyšetření.
V následující lekci budeme sledovat rozpad žádanky centrálního příjmu do koncových bloků v denním seznamu.
1) Požadavky na vyšetření se vkládají do pole „Metody“, při zadávání požadavků můžeme využít následující možnosti:
·Výběr ze seznamu – seznam se otvírá [CTRL + F1], nebo přes ikonu seznamu. Volbu metody lze provést dvojklikem, nebo potvrzením klávesou „Enter“. Okno se seznamem se automaticky neuzavírá, vklad je možný provádět vícenásobně.
·Číslem metody (např. 11 pro UREA)
·Rozsahem číselných hodnot (např. 20..23)
·Zkratkou metody (např. ALT, ALP, …)
·Skupinou metod (např. *KO pro krevní obraz, nebo *MIN pro minerály). Seznam skupin metod zobrazíte, pokud do pole „metody“ zadáte „*“ a stisknete Hot-Key [CTRL+F1]
·Některé metody se zadávají automaticky, pokud je mezi nimi definována vazba (typicky vyšetření v séru bývá navázáno na metodu „Separace séra“). Tyto vazby mohou být i řetězeny (např.: S_Na -> S_K -> S_Cl -> S_Sep)
·Automaticky se také generují „výpočtové“ metody, jejichž hodnoty jsou odvozovány z výsledků metod měřených (např.: S_F/T = S_fPSA / S_PSA)
2) Mazání metod probíhá stejným způsobem, jako jejich zadávání s tím rozdílem, že se před zadávací řetězec vloží znak „-“ (např.: -11; -20..23; -ALT; -*KO). Smazání všech metod se docílí volbou „--“.
3) Ruční vklad číselných výsledků do žádanky: za číslo je považováno celé číslo, desetinné číslo s tečkou či čárkou (obojí se převede na čárku) a výsledky typu „< 5“, „> 1“. Číselné výsledky se zarovnávají vždy vpravo.
4) Textové výsledky k metodám (max. 12 znaků) mohou být zadávány buď volným textem, nebo definovaným textem ztzv. matice textových výsledků (MTV). Základní matice textů (označuje se znakem „*“) se používá ke všem metodám. Každá metoda může mít přiřazeno ještě několik dalších matic speciálních textů. Zadávat texty MTV lze z tabulky (s kurzorem ve výsledku metody stiskněte CTRL+F1), celým textem zkratky, nebo jeho kódem.
Definované texty MTV mohou mít i některé speciální vlastnosti:
·příznak zda započítat/nezapočítat do pojišťovny a statistiky
·příznak, že textový výsledek je vždy určen k lékařské kontrole
·příznak, zda je textový výsledek analyzátorem interpretován jako nezadaný výsledek
·příznak, zda je textový výsledek interpretován jako nezadaný při přípravě systému
5) Okamžitě po uložení žádanky s doplněnými výsledky se provede jejich hodnocení a výsledky se zbarví podle směru a velikosti překročení fyziologických mezí.
6) Kromě číselných a textových výsledků může být výstupem laboratoře slovní hodnocení, které chemik, či lékař zapíše do žádanky (tzv. memo):
·Memo k pacientovi (interní údaj laboratoře, netiskne se, neexportuje se)
·Memo k žádance CP (tiskne se ke všem blokům, většinou obecná informace k odběru)
·Memo ke koncové žádance (hodnocení analýz daného pracoviště)
·Memo ke konkrétní metodě (na metodě přes pravé tlačítko myši, nebo Hot-Key CTRL+F1)
·Memo ke všem metodám na žádance (přes horní žlutou ikonu)
7) Po uložení vyplněné žádanky (viz předchozí lekce) se může uživatel podívat na detailní náhled výsledkového listu v žádance přes ikonu