· Seznámení s pracovním prostředím OpenLIMS, zadání informací o pacientovi do Žádanky, osvojení práce se seznamy položek
Zadávání žádanky probíhá při vstupu vzorků do laboratoře. Vzorky (materiály) vstupují do laboratoře společně s průvodkou, která obsahuje základní údaje o pacientovi, žadateli, plátci požadavků a obsahuje seznam požadovaných vyšetření.
1) Přihlášení uživatele do OpenLIMS – každý uživatel se hlásí svým uživatelským jménem a heslem. Pod tímto jménem jsou v systému logovány všechny činnosti.
2) Pracovní prostředí OpenLIMS se skládá z horní lišty textových menu, lišty s ikonami pro rychlou volbu základních provozních funkcí, volné plochy pro zobrazení oken a spodní lišty s volbou typu provozu, bloku a časového filtru.
3) Žádanku lze otevřít z menu Provoz/ žádanka, stisknutím 2. ikony , nebo Hot-Key klávesou „F9“. Žádanka je rozdělena na levou (identifikační) a pravou (výsledkovou) část.
4) Při vložení ID pacienta je kontrolována jeho korektnost (délka a dělitelnost 11ti). Po potvrzení ID se automaticky doplní pohlaví, datum narození, typ a věk pacienta. Pokud již je tento pacient zadaný v systému, pak je doplněno i jeho jméno, poslední diagnóza, žadatel a plátce.
5) Pacientovi, který v registru není je třeba zbývající údaje doplnit: Jméno je textová položka doplňující velká počáteční písmena a rozpoznávající tituly. Položky Identifikace, které jsou doplněny ikonou je nutné vybírat ze seznamu, který se otevře po jejím stisku (nebo Hot-Key „CTRL+F1“), nebo zapsáním zkratky požadované a v seznamu existující položky.
6) Práce se seznamy je v celém OpenLIMS shodná. Např. při výběru diagnózy ze seznamu je možné použít třídění (vzestupně/ sestupně) sloupců kliknutím na jeho název, kdy se řazený sloupec zbarví, nebo rychlý filtr ve druhém řádku. Použijeme-li před filtrovaným řetězcem znak „%“ prohledávají se položky fulltextově. Jednotlivé filtry je možné kombinovat.
Spodní pole „vyhledat“ hledá zde zadaný řetězec od začátku zvoleného sloupce.
Volba zvolené položky a její přenos do žádanky se provede klávesou „Enter“.
7) Po doplnění všech povinných polí (Odběr/ Příjem, Pacient ID, Jméno, Diagnóza, Oddělení+Lékař a Plátce) se žádanka uloží:
· ikonou
· klávesou PgDn (přeskok na následující žádanku)
· zavřením okna žádanky po dotazu na její uložení
8) Volitelně vyplnitelné jsou textová pole „Memo k pacientovi (interní informace laboratoře k pacientovi), Memo k žádance (zpráva o stavu vzorku, slovní hodnocení vzorku laboratoří) a zatržítko „Statim“ používané pro požadavek přednostního zpracování žádanky.
Doplňující informace:
1) Pohyb mezi zadanými žádankami PgUp/PgDn (prvních 6 ikon vžádance ).
2) Smazání žádanky (ikona )